OBK Eğitimi ve bilmeniz gerekenler

OBKsiteiceriginde

Neden 3-8 yaş arası için OBK eğitimi?

Okul öncesi beceri koordinasyon eğitimi ; çocukların eklem hareket genişliklerini arttırarak, temel vücut hareketlerinin koordineli ve amaca uygun olarak yapılmasını amaçlar.Yürüme,koşma ,zıplama, atma, yakalama,sekme,tutma,ağırlık aktarma gibi temel vücut eklem hareketleri yaş grubu özelliklerine uygun olarak plan lanmış , belli parkurlarda tekrar metodu ile öğretilir.Bu eğitimi alan çocuklarda ;

vücutlarının farkına varma, eklem sınırlılıklarını anlama,taleb edilen hareketi kavrama ve amaca uygun olarak yapabilme ve motor beceri özelliklerinin gelişimi sağlanır.

OBK Eğitiminin ana başlıkları nelerdir?

Okul öncesi beceri koordinasyon

eğitiminde; 5 temel motor beceri eğitimi verilir.

Bunlar;

Denge motor becerisi.

Koordinasyon motor becerisi.

Kuvvet motor becerisi.

Sürat motor becerisi

Çabukluk motor becerisi.

Denge Eğitimi neyi amaçlar ve yararları nedir?

Denge eğitimi ;ağırlık aktarma ile başlayıp,dengede kalabilme becerisine kadar uzanan bir eğitimdir.Bu eğitimin sonunda çocuklar her duruma uygun ;ağırlık aktarmayı sorunsuz başaracaklar,alçalan veya yükselen denge parkurlarını başarıyla tamamlayacaklar ve en önemlisi bu motor beceri kazanımlarını diğer motor becerilerine transfer edebileceklerdir.

Koordinasyon Eğitimi neyi amaçlar ve yararları nedir?

Koordinasyon ; vücudun tüm eklemlerinin, amaclanan hareketi yaparken uyumunu ve ahengini temsil eder. Koordinasyon eğitiminde amaç temel hareketlerin uyumlu ve amaca uygun yapılmasını sağlamaktır.

Bu amaç için hazırlanan parkurlarda ,çocuklar uyum ve ahengi hedefleyerek,çalıştırılacaklardır. Eğitimin kazanımlarında; sportif branş becerilerinin talep edeceği koordinasyon alt yapısı oluşturulacaktır.

OBK egitimi

 

Kuvvet Eğitimi neyi amaçlar ve yararları nedir?

Okul öncesi beceri koordinasyon eğitiminin alt başlıklarından olan kuvvet eğitimi ; çocukların kol ve bacak kasları ile özellikle sırt kaslarının gelişmesini hedeflemektedir.Özellikle fiziksel yapının amaca uygun şekil almasını hedefleyen bu eğitimlerde,vücudun kendi ağırlığının aktarılması ile tutma,yakalama,kavrama ,atlama,atma ve uzanma özellikli kuvvet geliştirici , oyun formatlı, parkurlar planlanacaktır.Bu özelliklerin geliştirilmesi, çocuklarda vücutlarının farkına varma ve hareket sınırlılıklarını anlama özelliklerini geliştirecektir.

Postür ne demektir? Özellikleri nelerdir ?

Postür kısaca vücut yapısı veya fiziksel yapı demektir.Çocuk da olsa her vücudun kendine has fiziksel özellikleri vardır.Bu yapı anne ve babadan veya ebeveynlerden ayrı düşünülmemelidir.Bir vücudun postür özellikleri; boy,kilo,kulaç uzunluğu,bacak uzunluğu,kol uzunluğu,büst uzunluğu,el uzunluğu, ayak uzunluğu gibi uzunluklar ile gögüs çevresi,bacak çevresi,kol çevresi,baş çevresi,karın çevresi,kalça çevresi gibi çevre ölçülerini kapsar.

Okul öncesi beceri koordinasyon eğitimine alınan çocukların tüm postür özellikleri kayıt altına alınacak ve eğitimler sırasında yapılan motor testlerle de ilişkilendirilip, velilerle paylaşılacaktır.

Sürat Eğitimi neyi amaçlar ve yararları nedir?

Sürat ; vücudun en kısa zamanda bir noktadan diğer bir noktaya taşınması özelliği olarak tanımlanabilir.Okul öncesi beceri koordinasyon eğitiminin önemli başlıklarından olan sürat özelliği ;çocuklarda oyun formatlı parkurlarda yarışma ortamı olmadan,tekrar metodu ile geliştirilecektir. Çocuklar başarmanın ve yapabilmenin keyfini çıkarırlarken,kendilerindeki bu özelliğin de farkına varacaklardır.

Bu özellik tüm spor branşlarının talep edeceği önemli bir motor beceridir.Toplu veya topsuz branş uygulamalarının başarılmasında sürat özelliği çok belirleyici ve fark yaratan önemli bir özelliktir.

Çabukluk eğitimi neyi amaçlar ve yararları nelerdir?

Çabukluk ; vücudun , talep edilen hareketi , amaca uygun olarak, en kısa zaman diliminde yapabilme özelliğidir.Bu eğitimin ana hedefi ,temel becerileri,amaca uygun olarak, kısa zamanda parkurlarda tamamlama ve başarmadır.

Kişisel veya fiziksel farklar dikkate alınarak,öğrenme farkları da göz önünde tutularak eğitimler planlanacaktır.Bu motor beceri tüm spor branşlarının talep edeceği önemli bir motor beceridir.

Yine toplu veya topsuz branş uygulamalarının başarılmasında fark yaratan bir özelliktir.

OBK egitimi22

 

Vücut kontrolü ne demektir?

Okul oncesi beceri ve koordinasyon eğitiminin ana başlıklarına yukarıda değinmiştik.Bu başlıklarda açıklanan motor özelliklerin gelişimi, aslında vücudun kontrol edilerek, hareketi amaca uygun olarak ,en iyi şekilde yapabilme özelliğini temsil etmektedir.Bu motor özellikler belli bir müfredata bağlı olarak,zaman zaman tek bir özellik öğretimi,zaman zaman da karma özelliklerin öğretimi olarak planlanacaktır. Birbirlerini tamamlayan özelliklerin gelişimi de hedef olarak ,vücudun kontrolünü sağlayacaktır.

 

Motor testler neyi hedefler?

Okul öncesi beceri koordinasyon eğitiminin ana başlıklarında saydığımız motor becerilerin çocuklara öğretilmesindeki periyodlarda ; gelişimleri takip edebilmek için belli zaman aralıklarında motor test ölçümleri yapılacaktır. Bu ölçümler kayıt altına alınıp, gelişmeler velilerle paylaşılacaktır.

OBK eğitimlerimiz DOÇ. DR. ÖMER FİKRİ ERALP önderliğinde verilmekte.

DOÇ. DR. ÖMER FİKRİ ERALP Kimdir ? 

Dr. Ömer Fikri Eralp

Dr. Ömer Fikri Eralp

DSC_0541DSC_0539 copyDSC_0341

Share
Bookmark the permalink.