Ataşehir’den Yükselen Yıldızlar

atasehiryildizlari84758

Ataşehir Yıldızları, sezon öncesinde İzmit’te bulunan The Green Park Kartepe’de kamp yaptı. Başkanımız Burak Sezgin ve Voleybol Direktörümüz Reşat Yazıcıoğlu, yapılan kampı değerlendirirken, kulüp olarak spora bakış açılarını da anlattılar.

A Kadın Milli Takımı Eski Başantrenörü olan Reşat Yazıcıoğlu, geçirdikleri kamp hakkında: “Kamp çok verimli geçti. Bu kampın değerlendirmesi yapmadan evvel buradaki tesisin çok yararlı ve güzel olduğu görüşündeyim. Bir takım eksiklikler tabii ki olacaktır, yeni bir tesis çünkü. Çok özverili bir çalışma var ve bu tesis her geçen sezon basketbol ve voleybol camiasında ses getirecektir. Bu tesisin de bu konumda olmasından dolayı buradaki çalışmalarımız çok verimli geçti. Çok teşekkür ediyoruz.”

Yazıcıoğlu, kulübün hedeflerini de şöyle özetledi: “Biz altyapı organizasyonuyuz. Hem antrenör hem oyuncu yetiştiriyoruz. 4 sene gibi kısa bir dönemde Eczacıbaşı ve Vakıfbank gibi kulüplere oyuncular verdik. Üretici bir yapımız var. Yetiştirdiğimiz antrenörlerde çok iyi teklifler alarak gitti, şimdi alttan gelenlere de aynı temeli vermeye çalışıyoruz.”

Kulübün başkanı Burak Sezgin ise sözlerine tesis ile ilgili konuşarak başladı: “Altyapı voleybol takımlarımızın sezon öncesi hazırlık kampıydı bu. Burayı seçmemizin nedenlerinden bir tanesi hem rakımın yüksek olması hem de tesisin yeni kazandırılmış olmasıydı. Benim kulüp ve Milli takımlarında takım arkadaşlığı yaptığım, bu işin ehline verilen bir tesis olduğu için de buraya gelmek bir tercih sebebi oldu. Burçin Badem gibi bir ismin buranın direktörlüğünü yapması, Kartepe’nin güvenilirliği için işimizi kolaylaştırdı. Ufak tefek aksaklıklar olsa da burada ekibin profesyonelliğiyle bunun aşıldığını da gördük. Buraya bütün kulüplerin yaz mevsiminde gelip, yazın sporcular üzerindeki negatif etkilerini atacağını düşündüğüm bir tesis. Buradaki sportif faaliyetlerin üstlenicisi olan Beyaz Gölge ekibinin de, buradaki ufak eksikleri hissettirmeden çalışacağını ve bundan sonra da çok fazla takımın tercih sebebi olacağına inanıyorum.”

“KENDİ SPORCULARIMIZI YETİŞTİREN BİR ALTYAPI KULÜBÜ OLARAK A TAKIM SEVİYESİNDE YER ALMAK İSTİYORUZ”

Ataşehir Yıldızları’nın misyonuna değinen eski Milli Basketbolcu: “Misyonumuz, bugüne kadar olduğu gibi çocuklarımıza spor bilincini en doğru ellerden aktarmak. Voleybol direktörümüz olan Reşat Yazıcıoğulları’nın bizimle beraber olması, bizim ailemiz içinde yer alan sporcular için büyük bir şans. Çünkü yaptığı derecelerin, Milli Takımın en yüksek dereceler olduğunu, yetiştirdiği antrenör ve sporcuların çok önemli isimler olduğunu hatırlarsak; spora ilk adımını burada atan sporcu adaylarımızın temellerinin çok sağlam oluşacağına emin olabilirsiniz. Dolayısıyla bizim misyonumuz, bu temeli alan sporcularla beraber yarışmacı sporcu konumuna geldikleri noktada büyük takımlara oyuncu vermek ki voleybolda 10 oyuncu başka kulüplere transfer oldu. İlerleyen zamanlarda, bir A takımımız olduğunda, kendi sporcularımızı yetiştiren bir altyapı kulübü olarak yer almak istiyoruz. (Voleybol için) A takımın kurulmasına bir tarih veremiyorum. Voleybolda kuruluşumuz olan 2011 yılında aldığımız kayıtlarla ilk spor okulu öğrencilerimiz şu anda yıldız takımın son, genç takımın ilk senesine geldiler. Kulübü kurduğumuz zaman yıldız ve genç takım oluşturmamıştık. Küçük takımımız geçen sene Süper Final’e çıktı ve iyi bir konumda bitirdi. Bundan sonraki hedeflerimiz arasında çocuklarımızın eğitim alan sporcular olduğunu unutmadan yurtdışında burs alabilecekleri imkânları onlara sunmak adına organizasyonlarımızı daha da çeşitlendireceğiz. Sporu da kapsayan kamplarımıza devam edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarttığı yeni düzenlemesi olan TEOG ile lise yerleştirmesi ve üniversite yerleştirmeleri sporcular için çok önemli olduğundan dolayı bizim kulübümüz de bunları çok önemseyen bir kulüp. Bizim için eğitim her şeyin önünde geliyor. Hem normal eğitim hem de spor eğitimi.”

buraksezgin435353

“ASLINDA HAYATIN KENDİSİ BİR SPOR”

Burak Sezgin, Ataşehir Yıldızları’nın diğer branşları ve kulübün izlediği yol hakkında ise: “Voleybolda 10 ise, basketbolda 15’e yakın oyuncunun A takımı olan kulüplere gitmelerine vesile olduk. Geçen sene İstanbul dördüncüsü olduk ve Türkiye Şampiyonası’nı da ilk 8’in içinde yer alarak bitirdik. Milli Takıma bir oyuncu kazandırdık, sonrasında ise bizim misyonumuz gereği onun Galatasaray’a yolunun açılmasını sağladık. Altyapı takımlarımızın hepsinin ilk hedefinin önce eğitim, ardından sporun içindeki mücadele ruhunu yaşayan ve hayata erken atılan bireyler olmalarını sağlamak istiyoruz.

Bunun için bir slogan geliştirdik: “Never Give Up”, yani “Asla Vazgeçme”. Pes etmeyen, yaptığı işi seven ve fedakârlıklarının karşılığını alacak olan sporcular yetiştirmek amacımız. Basketbolun keyfine varmak lazım. Dediğim gibi biz bunu yaparken temele eğitimi yerleştiriyoruz. Haftanın 4 günü antrenman yapıyorlarsa, 3 günü de derslerine önem veriyorlar.

Diğer branşımız olan jimnastikte de en büyük başarımız olarak Türkiye ikinciliğimiz var. Başında halen Milli Takım antrenörü olan Ergun Koç var. Küçük yaş gruplarımızı her sporun temeli olan jimnastik ile başlatıyoruz. Daha sonra branşlaşmaya gidiyorlar. 3.5-4 yaşlarında çocukları alıyoruz, 3 sene branşına yönelik aletli jimnastik yapıyor. Eğer kalmak isterse jimnastikte kalıyor, yoksa voleybol veya basketbol olarak yönlendiriyoruz. Burada en önemli şey, eğitim programlarımızın içinde FunTheMental şirketi ile çalışıyoruz. Önce çocuklarımızın ölçümlerini yapıp çıkan değerler üzerine analizler yapıyoruz. Bunların neticesinde onların bireysel gelişimleri için programımız var. Senede 2-3 kere girdikleri ölçümlerde çıkan verileri, çocuklarımızın velileriyle de rakamsal olarak paylaşmış oluyoruz.

‘Ben bir sporcuyum çünkü…’nün cevabı oldukça çeşitli ancak bir tanesi ile bize gelen çocuklar ileride çok başarılı oluyorlar. Çünkü bir sporcu olmak kolay değil. Her şeyin bir bedeli var. Sadece eğitimde başarılıyım diye hayata tutunamazsınız. Yurt içi ve yurt dışında şirketlerin işe alımlarda ilk baktığı şey sosyal aktivitelerde neler yaptığınız. Çünkü takım lideri olmak, bir şirkette genel müdür veya idareci olmak istiyorsanız bundan önce neler yaptığınıza bakıyorlar. Biz de çocuklarımıza bu vizyon ile yaklaşıyoruz. Aslında hayatın kendisi bir spor…”

Sezgin, sözlerini şöyle noktaladı: “Sizlerle beraber olmak bizim için büyük bir keyifti… Güler yüzünüz, ilgi ve alakanız, aynı zamanda otelin içindeki atmosferin daha da enerjik hale gelmesini sağlayan başta Burçin Badem olmak üzere tüm Beyaz Gölge ekibine teşekkür ediyorum.”

Share
Bookmark the permalink.